گروه بین الملل فراز با همکاری سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان تهران

در این همایش که با حضور هاشمی استاندار تهران ، صادقی رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان تهران،هیمت گریش رایزن بازرگانی کشور ترکیه در ایران ، پروفسور ادنان یوکسل گروز رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه اژه ، بیلگن صالیح نارلی رئیس کنسرسیوم انجمنهای مناطق آزاد اژه ، مراد اوزگورتاش مدیر بازار و ...

در این همایش که با حضور هاشمی استاندار تهران ، صادقی رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان تهران،هیمت گریش رایزن بازرگانی کشور ترکیه در ایران ، پروفسور ادنان یوکسل گروز رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه اژه ، بیلگن صالیح نارلی رئیس کنسرسیوم انجمنهای مناطق آزاد اژه ، مراد اوزگورتاش مدیر بازار و ...
در این همایش که با حضور هاشمی استاندار تهران ،  صادقی رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان تهران،هیمت گریش رایزن بازرگانی کشور ترکیه در ایران ، پروفسور ادنان یوکسل گروز رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه اژه ، بیلگن صالیح نارلی رئیس کنسرسیوم انجمنهای مناطق آزاد اژه ، مراد اوزگورتاش مدیر بازار و اختصاص مکان در منطقه آزاد اژه ازمیر ، حسین آریان رئیس انجمن همکاری منطقه اژه و ایران،  مدیرکل دفتر بازرگانی کشورهای آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران ، دبیرکل و مشاور عالی شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه ، معاون دفتر صادرات گمرک ایران ، مدیر صدور بیمه نامه های کوتاه مدت صندوق ضمانت صادرات ، معاون ارزیابی و انطباق سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی و تجار ایرانی برگزار گردید در خصوص توسعه روابط بین دو کشور بحث و گفتگو شد .
در ابتدا هاشمی استاندار تهران در خصوص توانمندیهای استان مطالبی ارائه نموده اظهارداشتند: بزودی در استان تهران یک مرکز جذب سرمایه گذاری اعم از داخلی و خارجی افتتاح خواهد شد .
وی اظهار داشت: با توجه به سیاست دولت تدبیر و امید در نظر است با تمام قدرت بخش خصوصی مورد حمایت قرار گیرد.
درادامه یداله صادقی رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان تهران نیز هدف از برگزاری نشست را تسهیل در روابط تجاری بین دو کشور خواند اظهار داشت: با توجه به  سفر اخیر دکتر روحانی رئیس جمهور ایران به کشور ترکیه، زمینه گسترش توسعه روابط بین دو کشور بیش از پیش فراهم شده است و طبق سخنان دکتر روحانی در این سفر ، مبادلات تجاری تا سال 2015 باید به مرز 30 میلیارد دلار برسد .
ایشان درادامه خاطر نشان کرد : دست یافتن به این امر با توجه به زمینه های مشترک بین دو کشور و عقد تفاهم نامه هایی چون تعرفه های ترجیحی ، هماهنگی در گمرکات و مرزهای گمرکی و... بین مقامات ارشد ایران و ترکیه فراهم می باشد.
رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان تهران همچنین گفت : ما از بخش خصوصی انتظار داریم تا پیش قدم شده و با تشکیل نشست های مختلف امکانات بیشتر برای توسعه روابط تجاری بین دو کشور را فراهم کند.
در ادامه هیمت گریش رایزن بازرگانی کشور ترکیه در ایران گزارشی از میزان مبادلات تجاری ترکیه با کشور ایران ارائه نمود.
موسویان مدیرکل دفتر بازرگانی کشورهای آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران نیز با اشاره به توانمندیهای متعدد در بخش های صنعتی، معدنی، کشاورزی خدمات فنی و مهندسی، نساجی، خودرو و قطعات آن، آهن و فولاد خاطرنشان کرد: هم اکنون میزان مبادلات تجاری ایران با ترکیه حدود 15 میلیارد دلار می باشد که برای رسیدن به 30 میلیارد دلار نیاز به اراده قوی، مراوده و تماس منظم مسئولین، شناسایی ظرفیتهای دو کشور، معرفی فرصتهای تجاری و اطلاع رسانی قوی در خصوص قوانین و مقررات تجاری و توسعه زیرساختها می باشد.
 ایشان همچنین اظهار امیدواری کرد تا با همکاری شرکاء در کشور ترکیه بتوانیم هر چه سریعتر به هدف 30 میلیاردی دست پیدا کنیم .
در ادامه دکتر ابراهیمی دبیر کل و مشاور عالی شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه ، پورقربان دبیرکل انجمن صادرکنندگان صنعتی ، معدنی و خدمات مهندسی ، آریان رئیس انجمن همکاری منطقه اژه و ایران نیز پیرامون توسعه روابط تجاری ایران و ترکیه مطالبی ارائه کردند .
 
 
در نشست تجاری ایران و ترکیه مطرح شد: امیدواری برای امضای موافقتنامه تجارت آزاد با ترکیه
 مدیرکل دفتر بازرگانی کشورهای آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در شش ماه گذشته موافقت‌نامه تجارت ترجیحی بعد از سالها مذاکره با ترکیه به نتیجه رسید و امیدواریم این موافقتنامه در مجلس ترکیه هم به تصویب برسد و در این زمینه پیشرفت‌های دیگر نیز حاصل شود.
 موسویان، مدیر کل دفتر بازرگانی کشورهای آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران، در نشست تجاری ایران و ترکیه که عصر روز گذشته در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، اظهار کرد: ان‌شاءالله روزی خواهد آمد که ما با ترکیه موافقتنامه تجارت آزاد را امضاء کنیم.
وی با بیان این که در حال حاضر مبادلات تجاری بین دو کشور ایران و ترکیه 15 میلیارد دلار است، گفت: تعیین یک هدف از جانب روسای دو کشور بسیار پسندیده است و برای رسیدن به این هدف ظرفیت کافی داریم.
وی افزود: البته باید یکسری اقدامات در این زمینه انجام دهیم و ویژگی‌هایی داشته باشیم که قرار گرفتن دو کشور در منطقه هم‌افزایی، وجود اراده قوی در مسوولان عالی رتبه دو کشور و تماس و مراوده منظم بین مسوولان از جمله این ویژگی‌ها است.
وی بیان کرد: ترکیه کشوری در حال توسعه بوده و حجم مبادلات آن در حال افزایش است و نیاز به یک تامین کننده با ثبات نفت و گاز در کشورش دارد بنابراین شناسایی ظرفیت‌های یکدیگر و معرفی آن‌ها به یکدیگر از بنیان‌های توسعه روابط است.
موسویان با بیان این که یکی از مباحث بسیار مهم در رسیدن به هدف 30 میلیارد دلاری در مبادلات تجاری بین دو کشور بحث توسعه زیرساخت‌هاست، گفت: باید زیرساخت‌های لازم برای تجارت را فراهم کرده و سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام دهیم؛ از سویی افزایش ظرفیت استفاده از مسیر ریلی و توسعه گمرکات دو کشور موضوعی بسیار مهم محسوب می‌شود.
همچنین یدالله صادقی_رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان تهران_ در این مراسم گفت: برگزاری این گونه نشست‌ها منجر به توسعه هر چه بیشتر روابط تجاری بین دو کشور می‌شود چون روابط این دو کشور نیاز به توسعه و گسترش دارد .
وی گفت: دکتر روحانی در سفری که به ترکیه داشتند اعلام کردند که تا سال 2015 باید سطح مبادلات تجاری بین دو کشور به 30 میلیارد دلار برسد که در حال حاضر حدود 15 میلیارد دلار است .
وی ادامه داد: با توجه به زمینه‌های مشترک و تفاهمات مناسب که بین دو کشور به امضاء رسیده و سایر امکانات پیش‌بینی شده موجبات تسهیلات هر چه بیشتر روابط فراهم است.
صادقی افزود: ما از بخش خصوصی می‌خواهیم که پیشقدم شوند و با برگزاری نشست‌های مختلف به صورت‌های گوناگون به شکل رسانی این مسیر کمک کنند و انشاءالله در سطح گسترده‌ای این روابط برقرار شود.